01.MAYIS.2019 İTİBARİ İLE TÜM SORULARINIZ CEVAPLANMIŞTIR
TÜM SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN FORUM KISMINI KULLANINIZ

SORU CEVAP BÖLÜMÜMÜZ TEKRAR AKTİF HALE GELMİŞTİR. SORULARINIZI BEKLİYORUZ.

Apartmanyonetici.com
Info
Basligi Görüntüle
 Basligi Yazdir
YÖNETİCİ PROBLEMLERİ
gomceli01
Oturduğum apartman yöneticisi aylık aidat çizelgesinde 45 TL aidat,75 TL kömür,20 TL su ve 35 TL avukatlık ücreti olarak toplam 175 TL lık makbuz hazırlamış.Avukatlık ücreti nedir diye açıklama istediğimde,yan blok apartman yönetiminin daha önce ortak olarak kullandığımız bahçe kapısını kapatmamızdan dolayı dava ettmesi nedeni ile savunma maksatlı avukat tutulmasından dolayı kat maliklerinden bu paranın bir sefere mahsus toplanacağı şeklinde oldu.Ben de bir kat maliki olarak böyle bir durumda KMK nun 38.Maddesi ne göre yönetim olarak tüm kat maliklerini bilgilendirmeleri gerektiğini,şayet davaya girilecekse ve avukat tutulacaksa bu konuda kat maliklerinden yetki almaları gerektiğini,bunu yapmadıkları için Avukatlık parasını ödemeyeceğimi belirttim.Avukatlık ücreti dışındaki o ayki aidat borcum olan 140 TL ödeyeceğimi belirttim.Yönetici bunu kabul etmeyip tamamını ödemem gerektiğini belirtti.Bende Apartman yönetimine ait banka hesap numarasına 140 TL yatırıp makbuzunu yöneticiye ulaştırdım.Yönetici ertesi gün bankaya giderek tüm hesapları kapattığı gibi,benim yatırdığım 140 TL sını yine aynı banka vasıtası ile kendi hesabıma geri iade etmiş.Şimdi beni ve benim gibi birkaç kat malikini aidatlarını tam ödemediler diye icra ya vereceğini belirtiyor.Böyle bir girişimde bulunabilirmi?Ancak verse bile bizleri ödemek istemediğimiz 35 TL lık avukatlık ücretinden dolayı verebilir diye düşünüyorum.Bu durumda bana ve benim gibi davranış sergileyenlere ne tavsiye edersiniz.

editor
35. Madde Yöneticinin görevlerini açıkca belirtmiş.

Ve bu görevleri yerine getirmek içinde gerekeni yapması istenmiştir.

Yöneticinin buna dayanarak avukat masrafını istemektedir. Uygulamada bir hata olmadığını düşünmekteyim.

Yöneticinin banka hesabını kapatmaya yetkisi yoktur. Bunun için genel kurul kararı olmalı

Ayrıca Yönetici KMK'nu M.35, j bendine göre bir apartman hesabı açmakla yükümlüdür.

Yöneticiye ihtarname ile bu maddeye istinaden hesap açmasını ve aidat ödemek istediğinizi bildirin. 'ki yarın icraya itiraz ederken hesap numarası vermediğini belirterek itiraz edebilesiniz.

www.apartmanyoneticisi.com
Atlanilacak Forum: