01.MAYIS.2019 İTİBARİ İLE TÜM SORULARINIZ CEVAPLANMIŞTIR
TÜM SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN FORUM KISMINI KULLANINIZ

SORU CEVAP BÖLÜMÜMÜZ TEKRAR AKTİF HALE GELMİŞTİR. SORULARINIZI BEKLİYORUZ.

Apartmanyonetici.com
Info
Basligi Görüntüle
 Basligi Yazdir
Eski borçlar konusunda yardım
yeniapartman
Geçen ay hastalanan 7 yıllık yöneticinin yerine yeni yönetici oldum.Ancak yönetimin devredildiği toplantıdan sonra defterleri alıp inceleyince gördümki eski tamirat borçları (asansör ve tesisat) biz kat maliklerinden toplanan eksta paralara rağmen ödenmediği gibi toplanan bu paralar muhasebe defterine ve tahsilat makbuz koçanlarına da işlenmemişti.Üstelik apartmanın 2000-2001 yılları arası artezyen kullanımına bağlı eski su borcu çıkmıştı. Sözkonusu toplantıda eski su borcunun ödenmesi konusunda imza ve karar alındı.O yıllarda apartmanda mülk sahibi olmayanlar bu borçu ödemeyeceklerini belirttiler(bir kişi hem kurul kararına olurverdi ama şimdi ödemek istemiyor).Eski apartman yöneticisine toplayıp kayıt altına almadğı paralar için ne yapmalıyız?Eski borçları eski mal sahiplerinin ( şehirdışına taşınan ,adres ve telefon bilgisine sahip değiliz ayrıca yeni satın alan kişiler de kendisini ilgilendirmediğini ve muhattap olmak istemediklerini söyleyip ilgilenmiyorlar) yerine kimden tahsil edebiliriz?

editor
Eski Su borcunu ödenmez ise su idaresi apartmanınıza gelen suyu keseceğinden bu borcun ödenmesi için tüm kat maliklerinin ortaklığı zorunlu olarak ortaya çıkıyor.

Eski yöneticinin hesaplarındaki açıklara gelince, genel kurulda hesaplarını ibra etmediğinizi düşünüyorum. Hesaplaın incelenmesi için sulh hukuk mahkemesine başvurmalısınız.

www.apartmanyoneticisi.com
yeniapartman
Teşekkürler sayın editör ancak sözkonusu borç artezyen kullanımına bağlı atıksu borcu olarak geçiyor.Yani bireysel aboneliklerimiz ile ilgisi yok ve artezyene bağlı abonelik iptal edilmiş olup eski bir borçtur.Ödemeye yanaşmayan yeni malikler kendilerinden önceki borcu ödemez ise yaptırım gücümüz nedir?Eski borçları yeni malsahibi bize ödeyip sonra eski malsahibinden alabilirmi yoksa yeni mal sahibi aradan çekilip eski malsahibi ile siz ödeşin beni karıştırmayın demekte haklı mı?

editor
Aşağıdaki link'de sorunuzun cevabını dayanakları ile göreceksiniz

http://www.apartm...eadmore=58

yeniapartman
Sayın editör, verdiğiz link eski tarihli aidat borçlarından yeni mal sahibinin sorumlu tutulamayacağını belirtiyor.Ancak bizim derdimiz borcun eski olsa da eski ve müphem olaydan dolayı bir borç tebliğinin yeni yapılması ve eski mal sahiplerine ulaşamamamızdır.Çünkü daha önce satın aldığım bir şirketin eski borçlarını yeni sahibi olarak ben ödemiştim ama eski sahiplerine dava açma hakkım olmuştu.Yani bu olayda borcu yeni mal sahibi ödemeyecek,eski mal sahibi bulunamayıp ödemeyecek sonuçta diğer katmalikleri mi ödeyecek?Çünkü İZSU(izmir su şirketi) parayı yeni yönetici olarak benden istiyor.Taksitlendirmeye girdik ama birileri daha ödemeden cayarsa damlasını bile kullanmadığım,çeşmesine bile dokunmadığım suyu ödemezsem icra-hapis beni bekliyor.Sad

editor
Bahsettiğiniz şirket borcu,
Apartman borçları KMK'nuna göre yürütülür.

Bahsettiğimiz Yargıtay kararını baz alarak hareket etmelsiniz.

Dahada fazlasını ancak bir Avukata başvurarak çözebilirsiniz.

Atlanilacak Forum: