Apartman Yöneticisi

Vision-Hakkımızda
Biz Kimiz
Profesyonel Yönetim
Referanslarımız
Medya'da Biz
Bize Ulaşmak İçin
Sorularınız için
Ana Menü
Çevrimiçi Kullanıcılar
· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 2,108
· En Yeni Üye: 41mehmet
Asansör Bakımı
Çatı Bakımı
Havuz Bakımı
Bahçe Bakımı
Isı Tasarrufu
Ev Bakımı
Yangın
Editörden

Bazı Yargıtay Kararları
KIŞ BAHÇELERİ
D.GAZ ACİL
İSTANBUL'DA ULAŞIM
ÖRNEK
VİDEO
-videolar


01.MAYIS.2019 İTİBARİ İLE TÜM SORULARINIZ CEVAPLANMIŞTIR
TÜM SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN FORUM KISMINI KULLANINIZ

SORU CEVAP BÖLÜMÜMÜZ TEKRAR AKTİF HALE GELMİŞTİR. SORULARINIZI BEKLİYORUZ.


Apartmanyonetici.com
Info
KÖPEK SADECE HAKİM KARARI İLE EVDEN TAHLİYE EDİLİR
medyadanOya ARMUTÇU
HURRİYET

OKURUM, Ayşen B. komşularının siyah labrodor köpeğini evden attırmak için imza topladıklarını yazıp "Köpeğimi çok seviyorum gerçekten evden attırabilirler mi" diye sormuş.

Ben de hem hukukçulara hem de belediye yetkililerine sordum. Bir köpeği apartmandan tahliye ettirmenin tek yolu şikayetçilerin sulh-hukuk mahkemesinde dava açıp kazanmaları. Aksi halde, polis ya da zabıta gelip evden köpek atamıyor. Bakın Ayşen B'nin maili şöyle:

"Çankaya Yıldız'da oturuyorum. Siyah Labrodor üç aylık bir dişi köpeğim var. Zararsız bir hayvan. Çok sakin. Ama komşularım hayvan düşmanı. Köpeğimi attırmak için imza toplayıp Yıldız Polis Karakolu'na gideceklermiş. Köpeğimi evden atmam için kapıma dayanıp baskı yapıyorlar. Gerçekten köpeğimi evden attırabilirler mi? Ben ne yapabilirim. Bu konunun hukuki boyutu hakkında bilgi alabilir miyim?"

Karakol ilgilenmez

Benim aldığım yanıt ise özetle şöyle:

"Semt karakolu bu konuyla ilgilenmez. Karakola gitmeleri halinde, muhmetemelen "Bizim görev alanımıza girmiyor, belediyeye başvurun" yanıtı ile karşılaşırlar. Ama köpeğinizi gürültü yaptığı gerekçesiyle Çankaya Belediyesi'ne şikayet etmeleri mümkün.

Ses ölçümü yapılır

Bu durumda belediye zabıtası gelip ses ölçümü yapar. Ses ölçümü sizin evinizde değil, şikayetçi kişinin evinde yapılır. Köpek tarafından çıkarıldığı iddia edilen sesin şikayetçi kişiyi rahatsız edecek boyutta olup olmadığı belirlenir. Ses ölçümü yasal sınır olan ve son yönetmelikte gösterilenin altında çıkarsa sorun yok. Bu rakamın üstünde çıkarsa, zabıta 135 lira para cezası kesip gidebilir. Zabıta köpeği tahliye etme yetkisine sahip değildir, sadece para cezası kesebilir.

Dava açmaları gerekir

Apartmanda oturan kişilerin kendi aralarında topladıkları imzaların ise tek başına bir yaptırım gücü yoktur. Onlar imza topladı diye siz köpeğinizi atmak zorunda değilsiniz. Bir köpeği apartmandan tahliye ettirmenin tek yolu sulh-hukuk mahkemesinde dava açmaları ve kazanmalarıdır. Köpeğiniz ancak hakim kararıyla tahliye edilebilir.

Apartmanda oturanlar eğer size baskı yapıp köpeğinizi atmanızı isterlerse, hemen semt karakoluna gidip ve "Evimin kapısına gelip rahatsız ediyorlar. Köpeğimi atmam için beni tehdit ediyorlar" diye siz şikayetçi olabilirsiniz.

Son bir bilgi. Avrupa Birliği'ne Uyum Yasaları'ndan biri olarak 2004 yılında yürürlüğe giren 5199 sayılı Hayvan Hakları Yasası gereği hakimler köpek tahliye davalarında genellikle köpek sahibinin lehine karar veriyorlar. Haberiniz olsun.

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Kat Mülkiyetine Geçiş

Sorularınız İçin

e-SSKAtesci Belgesi

dask
Kat Mülkiyeti Kanunu

Bilgi Bankası

Mevzuat

MODA
-videolar
içerik koruması