Apartman Yöneticisi

Vision-Hakkımızda
Biz Kimiz
Profesyonel Yönetim
Referanslarımız
Medya'da Biz
Bize Ulaşmak İçin
Sorularınız için
Ana Menü
Çevrimiçi Kullanıcılar
· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 2

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 2,108
· En Yeni Üye: 41mehmet
Asansör Bakımı
Çatı Bakımı
Havuz Bakımı
Bahçe Bakımı
Isı Tasarrufu
Ev Bakımı
Yangın
Editörden

Bazı Yargıtay Kararları
KIŞ BAHÇELERİ
D.GAZ ACİL
İSTANBUL'DA ULAŞIM
ÖRNEK
VİDEO
-videolar


01.MAYIS.2019 İTİBARİ İLE TÜM SORULARINIZ CEVAPLANMIŞTIR
TÜM SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN FORUM KISMINI KULLANINIZ

SORU CEVAP BÖLÜMÜMÜZ TEKRAR AKTİF HALE GELMİŞTİR. SORULARINIZI BEKLİYORUZ.


Apartmanyonetici.com
Info
KİLİTLİ YANGIN MERDİVENLERİ FELAKETİN HABERCİLERİ
DikkatHırsızlık olaylarına karşı kilitli tutulan yangın merdivenleri, özellikle olaylarda insanları tahliye edemedikleri için itfaiyenin işini zorlaştırıyor. Hırsız korkusu nedeniyle yangın merdivenlerine kilit vuran apartman yöneticileri ve vatandaşlar, felakete davetiye çıkarıyor.

Kilitli merdivenler muhtemel bir yangında apartman sakinlerini ve itfaiye çalışanlarını zor durumda bırakıyor. Yetkililer, yangın merdivenlerine kilit vurulmaması konusunda vatandaşları sürekli uyarmalarına karşın gerekli hassasiyetin gösterilmemesinden yakınıyor.

Yangın sırasında veya herhangi bir tehlike anında insanların tahliyesi için yapılan yangın merdivenleri birçok yerde amacı dışında kullanılıyor. Yangın çıkış merdivenleri kimi apartman ve işyerlerinde depo olarak kullanılırken; kimi binalarda ise hırsız korkusu nedeniyle kilitleniyor. İtfaiyeciler ise yangınlarda hayatını kaybedenlerin yüzde 90`ının binadan çıkamayarak, dumandan zehirlenenler olduğuna dikkat çekiyor.


Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Faruk Kurutuz, Türkiye`deki binaların yüzde 70`inde yangın merdiveni bulunmadığını söylüyor. Mevcut yangın merdivenlerinin de ancak yüzde 10`unun kullanılabilir durumda olduğuna dikkat çeken Kurutuz, "Hırsız korkusu nedeniyle bazı vatandaşlar ve apartman yöneticileri yangın merdivenlerinin kat girişlerine ve apartman çıkışlarına kilit vuruyor. Hatta bazı işyerlerinde depo ve kiler olarak kullanılanlar da var." diyor.

Yangın çıkışlarını kilitlemekle hırsıza çare arayanların canlarını riske attıklarını ifade eden Kurutuz, "Hırsız girerse eve beğendiğini alır gider. Eğer eve yangın girerse ve içeridekilerin tahliye imkanı yoksa malının yanında canını da alır götürür." diye konuşuyor.


Daire Başkanı Kurutuz, otel ve yurt yangınlarındaki ölümlerin büyük çoğunluğunun zehirlenmeden kaynaklandığını belirterek, "Türkiye`de, yangınlarda ölümlerin yüzde 90`ı zehirlenmeden kaynaklanıyor. Eğer yangın tahliye imkanları olsaydı bu insanlar ölmeyecekti." ifadelerini kullanıyor.

Kurutuz, kilitli merdivenlerin yangın anında itfaiye çalışanlarının mahsur kalanlara müdahale süresini uzattığına da işaret ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahanlı da itfaiyelerin istedikleri zaman binalarda yangın denetimi yapma yetkisinin olmadığını aktarıyor. Belediyeden yapı ruhsatı alan binalarda yangın anında yangın merdivenlerini hazır bulundurulmasından apartman yöneticilerinin sorumlu olduğunu bildiren Karahanlı, Yangından Korunma Yönetmeliği`ne uyumda en çok eski binalarda sorun yaşandığını kaydediyor.

AKUT eğitmeni Mehmet Tanrısever ise Türkiye`de özellikle sinema salonları ve iş merkezleri gibi insanların kalabalık olarak bulunduğu yerlerin yangın anında tahliyesi açısından riskli olduğuna dikkat çekiyor. Tanrısever, alarmlı yangın merdiveni sistemi ile hem hırsızlardan korunulabileceğini hem de felaket anında dışarıya çıkılabileceğini vurguluyor.

Kaynak: zaman.com.tr
Yorum
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yaz
Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Kat Mülkiyetine Geçiş

Sorularınız İçin

e-SSKAtesci Belgesi

dask
Kat Mülkiyeti Kanunu

Bilgi Bankası

Mevzuat

MODA
-videolar
içerik koruması