Apartman Yöneticisi

Vision-Hakkımızda
Biz Kimiz
Profesyonel Yönetim
Referanslarımız
Medya'da Biz
Bize Ulaşmak İçin
Sorularınız için
Ana Menü
Çevrimiçi Kullanıcılar
· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 4

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 2,108
· En Yeni Üye: 41mehmet
Asansör Bakımı
Çatı Bakımı
Havuz Bakımı
Bahçe Bakımı
Isı Tasarrufu
Ev Bakımı
Yangın
Editörden

Bazı Yargıtay Kararları
KIŞ BAHÇELERİ
D.GAZ ACİL
İSTANBUL'DA ULAŞIM
ÖRNEK
VİDEO
-videolar


01.MAYIS.2019 İTİBARİ İLE TÜM SORULARINIZ CEVAPLANMIŞTIR
TÜM SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN FORUM KISMINI KULLANINIZ

SORU CEVAP BÖLÜMÜMÜZ TEKRAR AKTİF HALE GELMİŞTİR. SORULARINIZI BEKLİYORUZ.


Apartmanyonetici.com
Info
KİRACI ZAM YAPMASIN
HaberlerYeni yılla birlikte akaryakıttan iletişime bir çok temel ürüne zam geldiğini hatırlatan Büyüknohutçu, “Bu zamlar aslında olmaması gerekirken, kira fiyatları üzerinde de baskı yaptı. Ev sahipleri, zamlara ve enflasyona karşı kendilerini korumak için kira fiyatlarını artırma eğilimine girdi” dedi.

Danıştay Hukuk Dairesi'nin yaklaşık 3 ay önce aldığı bir kararı hatırlatan Büyüknohutçu, Danıştay'ın bu kararla, “Kriz ortamında kiraya zam yapılamaz” dediğini aktardı.

KİRACI ZAM YAPMASIN

İlgili davanın kiracının kontratta belli oranda artış yazılı olmasına rağmen kirasını artırmadığı için ev sahibi tarafından yerel bir mahkemede açıldığını anlatan Büyüknohutçu, şunları söyledi: “Yerel mahkeme ev sahibi lehinde karar vermiş ve kiracıya, 'kontratta yapılan zammı yapmalısın' demişti. Kiracı da bu kararı üst mahkemeye taşıdı. Danıştay Hukuk Dairesi de aldığı kararla, 'Kriz ortamında kiraya zam yapılamaz. Kiranın zamlanmasıyla ilgili ev sahiplerinin açacakları davaları yerel mahkemeler kabul etmemeliler' diyor.

DANIŞTAY'IN KARARI GEÇERLİ

Kontratta yıllık artış olarak belli bir oran taahhüt edilmiş olsa bile kiracıya zam yapmama hakkı doğduğunu belirten Büyüknohutçu, “Bir yanda kontrat var, bir yanda da Danıştay'ın kararı… Geçerli olan Danıştay'ın kararıdır” diye konuştu.

Kontratta yazan kadar artış yapılmalı

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, kira artışlarının enflasyon oranında yapılacağını yönünde yasal bir mevzuatın olmadığını söylerken, 1990'lı yıllarda enflasyon oranlarının yüksek olması nedeniyle, kiraların yüzde 85-90 oranında artırıldığını belirtti. Buna yönelik bir kanun olmadığını ifade eden Güleroğlu, "Enflasyon oranları son yıllarda yüzde 10'larda seyretmeye başlayınca insanlar kira kontratlarındaki artışları psikolojik olarak yüzde 10-12 olarak saptadı. Yalnız bir kira akdine, artış hanesine ne yazarsanız o aynen geçerli olur. Yani yüzde 20 artış yazılıysa kontratta, kiracı o oranda artırmak zorunda. Kiracının, 'Ben bu kanuna göre yüzde 6,25 artırırım' deme lüksü yok” diye konuştu.
Yorum
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yaz
Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Kat Mülkiyetine Geçiş

Sorularınız İçin

e-SSKAtesci Belgesi

dask
Kat Mülkiyeti Kanunu

Bilgi Bankası

Mevzuat

MODA
-videolar
içerik koruması